Co na kamień w czajniku – 5 domowych sposobów, które zawsze się sprawdzają. Domowe sposoby na kamień w czajniku

Co na kamień w czajniku

Czajnik elektryczny jest niewątpliwie bardzo przydatnym narzędziem, jeśli lubisz często pić herbatę, zioła lub inne napary i gorące napoje. Problem polega na tym, że czajnik wymaga ciągłego czyszczenia, które musi być przeprowadzane zgodnie z określonymi kryteriami, aby zachować jego sprawność. Woda wlewana do czajnika osadza kamień na ściankach, a także na elemencie grzejnym, jeśli jest to model z odkrytym elementem grzejnym. Istnieje wiele sposobów na skuteczne pozbycie się kamienia z czajnika.

Domowe sposoby na kamień w czajniku

Pierwsze rozwiązanie polega na wyczyszczeniu czajnika elektrycznego (a także gazowego) za pomocą zwykłej cytryny, a raczej soku z niej. Aby zrobić to prawidłowo, wystarczy wsypać do czajnika jedną lub dwie łyżki soku z cytryny, mieszając je z wodą. Następnie po prostu doprowadzamy do wrzenia i pozostawiamy roztwór na co najmniej godzinę. W tym momencie trzeba będzie opróżnić czajnik i wyczyścić ostatnie ślady brudu za pomocą gąbki, a następnie zagotować jeszcze trochę wody. Po wykonaniu tej ostatniej czynności można powrócić do normalnego użytkowania.

W przypadku szczególnie uporczywych osadów można również zastosować kwasek cytrynowy, który można kupić w aptekach i sklepach zielarskich. Roztwór, który należy przygotować w tym przypadku, polega na wlaniu do czajnika dwudziestu pięciu gramów kwasu w pół litra wody. W tym momencie należy pozostawić go na noc, a następnie następnego dnia przystąpić do zwykłego płukania wodą i gąbką.

Równie skutecznym sposobem walki z kamieniem, który tworzy się w czajniku, jest wykorzystanie silnego działania wodorowęglanu sodu – składnika, bez którego trudno się obejść w domu. Przygotowanie roztworu rozpoczyna się, jak zawsze, od wody, która jest pierwszym składnikiem wlewanym do czajnika. Następnie dodaj łyżeczkę wodorowęglanu sody i doprowadź mieszaninę do wrzenia.

Cytryna na kamień w czajniku
Źródło: Pixabay

Odkamienianie czajnika

Kamień w czajniku jest wynikiem złej jakości wody. Jeśli zauważyłeś jej nagromadzenie na ściankach urządzenia lub innego sprzętu, oznacza to, że woda dostarczana do Twojego domu jest zbyt twarda. Zjawisko to wskazuje na zbyt dużą zawartość wapnia i magnezu w wodzie. Problem ten można częściowo rozwiązać, stosując czajniki filtrujące lub filtry kranowe. Całkowite wyeliminowanie problemu może być jednak niemożliwe. W takim przypadku można jedynie regularnie sprawdzać stan urządzeń i odkamieniać czajnik oraz inne urządzenia podatne na osadzanie się kamienia.

W większości przypadków, suszenie czajnika po każdym użyciu nie jest wystarczające. Należy również przeprowadzać okresowe czyszczenie antywapienne. W ten sposób można zapobiec nadmiernemu osadzaniu się kamienia i powstawaniu różnych problemów. Szczerze mówiąc, nawet niewielka ilość kamienia może stanowić problem podczas eksploatacji. Dzieje się tak dlatego, że nagromadzenie się zanieczyszczeń znacznie obniża wydajność i prowadzi do większych wydatków energetycznych.

Pierwszym krokiem jest otwarcie czajnika elektrycznego i napełnienie go w 3/4 naturalną wodą. Pozostała 1/4 wypełniona jest białym octem winnym. Drugim krokiem jest pozostawienie octu na pewien czas, aby mógł zadziałać. Najlepiej jest pozostawić roztwór do nasiąknięcia na noc lub na 4-5 godzin.

Trzeci krok polega na odczekaniu niezbędnego czasu, a następnie opróżnieniu czajnika i dokładnym wypłukaniu go. Następnie można jednak przeprowadzić 3 lub 4 cykle gotowania bez octu, aby dokładnie usunąć z czajnika wszystkie pozostałości substancji. Po zakończeniu tego procesu należy sprawdzić, czy w czajniku nie widać resztek wapna. Jeśli nadal widoczne są jakieś pozostałości, można powtórzyć czynność, aż do uzyskania optymalnego rezultatu. Zazwyczaj zaleca się czyszczenie czajnika co dwa do trzech miesięcy.

Niezawodne sposoby na odkamienianie

Soda oczyszczona to bardzo uniwersalny produkt, który daje wiele możliwości. Dzięki niemu można nie tylko usunąć kamień z czajnika, ale także wyczyścić piekarnik, przywrócić blask przypalonemu żelazku lub wybielić firanki. Soda oczyszczona znajduje się w każdej kuchni, więc czajnik można w każdej chwili odkamienić. Jak wyczyścić czajnik elektryczny przy użyciu tej metody?

Wlej do czajnika wodę wraz z dwiema łyżkami stołowymi wodorowęglanu sody. Kamień w czajniku powinien zniknąć po kilku minutach. Jeśli zauważysz, że tak się stało, wylej płyn i dobrze wypłucz urządzenie. Soda oczyszczona ma bardzo charakterystyczny posmak, dlatego ostatni krok jest bardzo ważny, aby kawa lub herbata smakowała dobrze.

Coca-Cola jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Jak się okazuje, jego stosowanie nie tylko gasi pragnienie. Niewielka ilość – zaledwie jedna szklanka – może bardzo szybko odkamienić czajnik. Jak usunąć kamień z czajnika za pomocą Coca-Coli? Wlej napój do czajnika. Dodaj odrobinę wody. Włącz urządzenie i zagotuj płyn. Następnie wylej go i dobrze wypłucz urządzenie.

Używanie skórek ziemniaków to dość nietypowa metoda usuwania kamienia z czajnika. Chociaż ta metoda może usunąć kamień z czajnika, jest bardziej czasochłonna. Podczas obierania warzyw należy je umyć i usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli masz skórki ziemniaków, wrzuć je do czajnika, zalej wodą i zagotuj. Pozostałe kroki są dokładnie takie same jak w przypadku poprzednich metod. Wylej wszystko i dobrze wypłucz.

Cola na kamień w czajniku
Źródło: Pixabay

Pozdbądź się kamienia

Jednym z najlepszych wrogów kamienia jest ocet alkoholowy. Zwykle używa się go do kiszenia warzyw, ale w tym przypadku będzie idealnym pomocnikiem w usuwaniu kamienia. Przygotowanie rozpuszczalnika jest bardzo proste. Weź rozpylacz do wody, wlej do niego pół litra wody, dodaj 0,5 dcl octu alkoholowego i spryskaj części pokryte kamieniem. Pozostaw mieszaninę na kilka minut, aby zadziałała na osad, a następnie przetrzyj czystą ściereczką. Jeśli kamień pozostanie, powtórz proces. W przypadku bardziej uporczywych plam można również użyć nierozcieńczonego octu, aby usunąć kamień. Jeśli osadzanie się kamienia jest chroniczne, sensowne może być zainwestowanie w specjalny zmiękczacz wody.

Większość nowoczesnych urządzeń tego typu opiera się na jonizacji cząsteczkowej – najpierw woda przepływa przez zbiornik z cząsteczkami żywicy, do których w procesie jonizacji przyłączane są minerały rozpuszczone w żywicy, a następnie przez zbiornik z wodą słoną, która usuwa minerały. Woda uzdatniona w zmiękczaczu nadaje się do prania odzieży oraz czyszczenia lub zmywania.

Jeśli chcesz całkowicie pozbyć się kamienia możesz użyć komercyjnych produktów do usuwania kamienia, dostępnych w większości supermarketów. Zazwyczaj mają one postać proszku i przed dodaniem ich do czajnika należy je wymieszać z gorącą, ale nie wrzącą wodą (zawsze czytaj instrukcję). Po umieszczeniu w czajniku, produkt usunie osad wapienny z wnętrza czajnika elektrycznego, wykorzystując kwaśną reakcję chemiczną. Po odczekaniu określonego czasu (zazwyczaj 10 lub 20 minut), należy odcedzić i wypłukać czajnik, a następnie napełnić go wodą i zagotować jak zwykle. Dzięki temu Twój czajnik będzie nieskazitelnie czysty, a woda będzie smakować wyśmienicie.