Co zamiast drzwi wewnętrznych, czyli wnętrza nie całkiem otwarte – 5 modnych i funkcjonalnych rozwiązań

Drzwi wewnętrzne

Coraz więcej osób twierdzi, że drzwi wewnętrzne nie zawsze się sprawdzają. Ich brak powoduje, że pomieszczenia się łączą, dzięki czemu domownicy mają większą powierzchnię do wykorzystania. Z drugiej strony, każdy czasami potrzebuje chwili dla siebie i wtedy drzwi jednak okazują się przydatne. Jak się okazuje, grube, drewniane, masywne drzwi spokojnie można zastąpić. Czym? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej!

Kiedy warto zrezygnować z drzwi wewnętrznych?

Z drzwi wewnętrznych może zrezygnować tak naprawdę każdy, ale nie w każdym pomieszczeniu. W pierwszej kolejności należy porozmawiać z domownikami i zapytać ich co sądzą o takim pomyśle. Być może wizja jednej osoby, niekoniecznie spodoba się innym.

Z całą pewnością można zrezygnować z drzwi w kuchni, łączących ją z salonem. Tym sposobem można całkowicie zmienić wygląd mieszkania, ponieważ z dwóch pomieszczeń powstanie jedno-większe. Z tym że minusem będą zapachy wychodzące z kuchni i osadzające się na meblach, narzutach lub ubraniach. Poza tym ciężko będzie ukryć to, co znajduje się na szafkach kuchennych w razie wizyty gości. Dlatego też lepiej poszukać alternatywy dla drzwi w kuchni, zanim zostaną całkowicie usunięte.

Otwarte drzwi
Źródło: Pixabay

Zasłony zamiast drzwi wewnętrznych

Jak mówi pewne powiedzenie, często najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze. Zasłony doskonale sprawdzą się jako zamiennik drzwi wewnętrznych. Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że można je prać, wymieniać wedle własnego uznania lub okazji np. na święta Bożego Narodzenia. Drugim plusem zasłon w drzwiach jest to, że nie zajmują wiele miejsca. W razie potrzeby można je zwinąć lub rozsunąć, a nawet spiąć w ciekawy sposób. W sklepach jest teraz wiele klamer o różnym kształcie i wzorze. Można je wykorzystać do tego zadania.

Zresztą bardzo ładnie prezentują się też specjalne sznury do zasłon. Jeżeli zasłona ma zastąpić drzwi w kuchni, to w każdej chwili będzie można ją zasłonić szafki kuchenne i półki. Co niewątpliwie także ma znaczenie. Wybierając zasłony do oddzielenia pomieszczeń, warto postawić na jasne kolory. W innym przypadku przestrzeń będzie wydawała się znacznie mniejsza.

Natomiast materiał powinien być lekki, przewiewny i przepuszczający światło. Dzięki czemu naturalne światło wpuszczone przez jedno okno będzie oświetlało oba pomieszczenia. Wieszanie zasłon na drzwiach jest stosunkowo proste. Wystarczy przykręcić karnisz do sufitu lub futryny drzwiowej i gotowe. Ponadto dziś jest szeroki wybór karniszy, co dodatkowo umożliwia własną aranżację.

Zasłony zamiast drzwi do szafy

Zasłony zamiast drzwi do szafy? Dlaczego nie? Jednolity lub kolorowy materiał będzie dobrze wyglądał praktycznie w każdym domu. Zastąpić drzwi do szafy można w przedpokoju, sypialni, czy też garderobie, a samo rozwiązanie ma szereg zalet. Należą do nich, chociażby:

  • Swoboda wyboru ubrań. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych zapełnionych szaf. Przy klasycznych drzwiach trzeba przesuwać wszystkie wieszaki, żeby znaleźć konkretną odzież. Natomiast zawieszenie zasłon na drzwiach szafy umożliwia jej odsłonięcie z wybranej strony.
  • Ukrycie wystających elementów odzieży. Nawet najbardziej uzdolniona osoba nie pomieści ubrań, jeżeli w szafie brakuje miejsca. Niewielki kawałek materiału nie pozwoli domknąć drzwi do końca, a zasłona już jak najbardziej tak.
  • Osłona przed kurzem i bałaganem. Każdy z nas miał kiedyś niespodziewanych gości i nieporządek w domu jednocześnie. Zasłonięcie szafy to zawsze jeden kłopot z głowy mniej.
  • Tak samo, jak w kuchni, powieszenie zasłon na drzwiach szafy umożliwia dopasowanie kolorystyki i materiału do wystroju danego wnętrza.

Co więcej, zasłony na drzwiach to dobry wybór do małego mieszkania. Bez konieczności otwierania drzwi, zwiększy się wolna przestrzeń lub można ją zagospodarować inaczej.

Drzwi przesuwane

Drzwi przesuwane to jedno z najbardziej skrytych rozwiązań. Kiedy bowiem są zamknięte wcale ich nie widać, ponieważ wsuwają się w ścianę. Ich minusem jest to, że trzeba przeprowadzić remont, żeby je zainstalować. Mniej zaawansowane modele nie wymagają takiego nakładu pracy, ale też nie są takie dyskretne.

Do ich instalacji konieczne jest zamontowanie specjalnej szyny, po której będą się przesuwać. Drzwi przesuwane z reguły są lekkie i wykonane z drewna. Dzięki nim można na co dzień łączyć dwa pomieszczenia w jedno, a w razie potrzeby wystarczy je przesunąć i ponownie mieć dwa pokoje.

Drzwi przesuwne
Źródło: Pixabay

Regały „bez pleców”

Niezabudowane z tyłu regały to kolejny ciekawy pomysł na wydzielenie oddzielnych sfer. W zasadzie też jeden z najtańszych. Można nimi zastąpić drzwi np. w salonie, gdzie ma zostać oddzielona część wypoczynkowa od pracowniczej. Co ważne regały mają liczne półki, które można przeznaczyć na przechowywanie różnych przedmiotów.

Dlatego też nadają się również do małego mieszkania. Alternatywą dla regałów są ażurowe panele lub meble. Wykonane są z płyt MDF i można je przycinać w różnorakie kształty i wzory. Są też lżejsze od regałów, co na pewno jest ich zaletą.

Przesuwana ściana

Przesuwana ściana raczej nie sprawdzi się w małym mieszkaniu, czy też zamiast drzwi kuchennych. Z reguły montuje się ją w jednym dużym pomieszczeniu, chcąc wydzielić dwa nowe. W każdej chwili ścianę można przesunąć, tym samym ją zamykając lub otwierając.

Montowana jest na suficie i składana w jedną stronę w postaci harmonijki. Jej boczne elementy najczęściej wykonane są z drewna lub płyty fornirowanej, a środek ze szkła. Minusem jest koszt i nakład pracy. Jednak efekt końcowy jest wart swojej ceny.

Zasłona z koralików

Być może wielu osobom zasłona z koralików kojarzy się z grubymi, ciężkimi i drewnianymi kulkami zamieszonymi na sznurkach zamocowanych zamiast drzwi w kuchni. Rzeczywiście kiedyś tylko takie były dostępne na rynku, ale dziś sporo się zmieniło. Można kupić naprawdę śliczne, delikatne i eleganckie zasłonki z koralików.

Spokojnie można ją powiesić w drzwiach, chociażby w drzwiach sypialni małego mieszkania lub dużego domu. Z tym że należy pamiętać, że zasłona całkowicie nie zagłuszy odgłosów dochodzących z innych pomieszczeń.

Jaką alternatywę dla drzwi wybrać dla siebie?

Jeżeli ktoś chce zrezygnować z drzwi i nie wie, na co się zdecydować, nie powinien liczyć na gotową odpowiedź, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Wpływ na nią ma też szereg czynników. Przede wszystkim zależy od tego, czy wymiana dotyczy drzwi kuchennych, czy też np. do sypialni. Nie mniejsze znaczenie ma ilość wolnej przestrzeni (potrzebne są dodatkowe półki, drzwi przeszkadzają w przejściu itp.).

Ponadto należy też uwzględnić wystrój mieszkania tak, aby wszystko razem pięknie się prezentowało. W sieci można znaleźć naprawdę wiele inspiracji, którym warto się przyjrzeć np. na blogach budowlanych. Jednak ostateczna decyzja powinna być samodzielna. To, co podoba się komuś, nie musi przecież innym osobom. Każdy może mieć przecież własną wizję na swoje miejsce do życia. Być może dla niektórych najlepszą alternatywą jest całkowity brak drzwi. Któż to wie?