Jak hodować awokado w domu – praktyczny poradnik krok po kroku

Jak hodować awokado w domu

Dzięki delikatnemu smakowi i kremowemu miąższowi, bogatemu w dobroczynne tłuszcze i witaminy, awokado jest uważane za najlepszy egzotyczny owoc. Te wyjątkowe cechy, których nie można znaleźć w innych popularnych owocach, sprawiają, że awokado jest idealne dla tych, którzy chcą stosować zdrową, zrównoważoną dietę, pełną smaku i wyobraźni.

Ponadto, mimo że jest to roślina subtropikalna, awokado bardzo dobrze nadaje się do uprawy domowej, zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Wystarczy jedna pestka awokado, aby wyrosła z niej zdrowa, bujna roślina, która przy odpowiedniej pielęgnacji i odrobinie cierpliwości przyniesie owoce dla całej rodziny. 

Jak wysiewać awokado?

Zasadzenie pestki awokado wymaga wykonania zaledwie kilku czynności. Wystarczy wyjąć pestkę z dojrzałego awokado, usunąć miąższ i umieścić go w małym garnku z wodą. Aby korzenie mogły się rozwinąć, nasiona muszą być tylko częściowo zanurzone w wodzie. W tym celu należy wybrać małą doniczkę z wąską szyjką lub użyć wykałaczek wbitych promieniście w nasiona, tak aby zwisały nad wodą. Następnie wystarczy dolewać wodę w miarę jej wyparowywania i wymieniać ją co tydzień, aby uniknąć namnażania się grzybów i bakterii.

Pestkę awokado w doniczce można umieścić w pobliżu okna lub na słonecznym balkonie, ale osłoniętym od wiatru. Aby mogła wykiełkować i dać początek małej roślinie awokado (trwa to od 2 do 6 tygodni). Gdy roślina osiągnie wysokość 6 cm, należy ją przyciąć, a gdy łodyga odrośnie na wysokość 6 cm, należy ją dalej przycinać, aby mogła wykształcić nowe liście i mocniejsze korzenie.

Alternatywną metodą wysiewu awokado jest zawinięcie nasion w wilgotną ściereczkę i przechowywanie ich w zamrażarce do czasu pojawienia się korzeni. Zwykle trwa to około 10 dni. Po tym czasie można umieścić pestkę awokado w wodzie, jak opisano powyżej, a następnie przenieść ją do doniczki z ziemią po wykształceniu się łodygi i pierwszych liści.

Awokado
Źródło: Pixabay

Jak sadzić awokado w doniczkach?

Uprawa awokado w warunkach domowych jest łatwa i dostępna dla każdego, choć wymaga wykonania kilku podstawowych czynności. Do uprawy awokado w doniczce potrzebny jest kompaktowy pojemnik z odpowiednią podstawką: idealna doniczka na awokado powinna mieć nie więcej niż 20 cm średnicy, najlepiej wykonana z terakoty. Po usunięciu wykałaczek z pestki, umieść sadzonkę awokado w ziemi, korzeniami skierowanymi w dół.

Na tym etapie ważne jest, aby nie popełnić żadnych błędów, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu awokado, np. nie sadzić go od razu w zbyt dużej doniczce. Może to spowodować uszkodzenie korzeni na skutek zalania wodą. Sadząc awokado w doniczkach, dobrze jest użyć niewielkiej ilości keramzytu. Można ją wlać na dno doniczki, którą następnie można wypełnić do trzech czwartych zwykłą uniwersalną ziemią doniczkową.

Ponieważ korzenie rozwijały się wcześniej w wodzie, ważne jest także regularne podlewanie rośliny. Gleba pod awokado powinna mieć neutralny odczyn pH i być luźna, ale nie nadmiernie wilgotna. Aby zapewnić optymalne podlewanie przez cały czas, warto zakopać w doniczce pływak do wody. Zapobiegnie to rozwojowi pleśni i bakterii w doniczce z awokado.

 

Idealne warunki do uprawy awokado w pomieszczeniach

Ekspozycja na słońce i odpowiednia temperatura są niezbędne do uprawy awokado w pomieszczeniach. Podobnie jak wszystkie rośliny subtropikalne, awokado nie toleruje surowego klimatu, dlatego nie zaleca się sadzenia awokado na zewnątrz, jeśli mieszka się na obszarach, gdzie temperatury spadają poniżej 4°C. W takim przypadku lepiej jest posadzić awokado w doniczce.

W takim przypadku lepiej jest posadzić awokado w doniczce w pomieszczeniu i umieścić ją w pobliżu okna chronionego przed przeciągami. Idealna temperatura do uprawy awokado w doniczkach wynosi od 16 do 29°C. Ważne jest także, aby podczas wzrostu unikać wahań temperatury i nadmiernej wentylacji. Dzięki temu roślina awokado będzie rosła zdrowo i silnie aż do momentu owocowania. Proces ten jest jednak bardzo długi i może trwać nawet 10 lat, chyba że zdecydujemy się na szczepienie, które pozwala uzyskać owoce już po 3-4 latach.

Awokado na krzaku
Źródło: Pixabay

 

Jak dbać o roślinę awokado w domu?

Przy odpowiedniej pielęgnacji można uprawiać awokado w pomieszczeniach zamkniętych i zbierać jego pyszne, egzotyczne owoce. Awokado należy przycinać zwłaszcza wtedy, gdy roślina osiągnie długość około 15-20 cm: należy ją przyciąć o 5-7 cm, aby pobudzić wzrost innych gałęzi. Przycinanie należy powtarzać w fazie wzrostu, aby wzmocnić roślinę i uzyskać silniejszy i bardziej bujny krzew. W miarę wzrostu rośliny awokado należy ją przesadzać.

Uprawa awokado w pomieszczeniach wymaga troski i poświęcenia, a ponieważ awokado rośnie bardzo szybko. Ziemię i doniczkę trzeba będzie wymieniać co roku: najlepiej przesadzać awokado wiosną, gdy jest najbardziej rozwinięte. Jeśli chodzi o podlewanie awokado, należy je wykonywać obficie w okresie wzrostu i kwitnienia. Następnie podlewać tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Do nawożenia awokado można użyć zwykłego nawozu, pamiętając, aby zawierał on również cynk. Należy zawsze pamiętać, że roślina awokado może urosnąć do 10 metrów wysokości, dlatego po około 6,7 latach konieczne będzie ostateczne posadzenie awokado w ziemi, co należy zrobić dopiero wtedy, gdy łodyga jest wystarczająco silna, aby wytrzymać wiatr.

 

Jak przechowywać awokado i wykorzystywać je w kuchni?

Spośród wszystkich egzotycznych owoców awokado jest z pewnością najbardziej uniwersalne. Ten owoc jest nie tylko pyszną przekąską, doskonałym zakończeniem posiłku i zdrową alternatywą śniadania, ale także bardzo przydatnym składnikiem w kuchni. Tak dojrzały owoc, jak awokado doskonale nadaje się jako dodatek do sałatek. Zarówno na surowo, jak i w postaci sosu guacamole, ale można z niego również zrobić smaczną przystawkę, mieszając jego miąższ z serkiem do smarowania o smaku ziół, przypraw i odrobiny oliwy.

Ponadto jego neutralny smak i kremowa konsystencja dobrze komponują się z pierwszymi daniami, takimi jak zupy warzywne, ale także z daniami głównymi z białego mięsa. Na koniec, jeśli pozostaną resztki awokado, wystarczy przechowywać je w lodówce w woreczku lub szczelnym pojemniku, skrapiając miąższ sokiem z cytryny, aby się nie utlenił.

Awokado w kuchni
Źródło: Pixabay

 

Wartości odżywcze awokado

Być może wątpliwe jest włączenie awokado do planu żywieniowego ze względu na fakt, że zawiera ono dużą ilość tłuszczu. Jednak rodzaj tłuszczu zawarty w awokado to przede wszystkim zdrowy dla serca tłuszcz jednonienasycony. W przeciwieństwie do większości innych owoców, awokado zawiera znaczną ilość białka. Awokado dostarcza wielu witamin, w tym E, A, C, folianów, tiaminy i ryboflawiny. Oprócz żelaza, awokado dostarcza minerałów takich jak miedź, cynk, potas, selen, magnez i fosfor. Inne składniki odżywcze zawarte w awokado to luteina oraz alfa i beta karoten.

Guacamole to jedno z najpopularniejszych zastosowań awokado, jednak owoc ten można dodawać do wielu innych potraw, aby zwiększyć spożycie żelaza. Awokado pokrojone w plastry lub kostkę stanowi atrakcyjny i smaczny dodatek do sałatek z makaronem, owocami lub warzywami. Przecier z awokado można wykorzystać do przygotowania sosów sałatkowych, sosów i zup. Smak awokado uzupełnia potrawy rybne, a jego konsystencja dobrze sprawdza się w smoothie.