Jak i po co oświetlać schody?

Nowoczesne lampy oświetlające schody w domu

Oświetlenie schodów gwarantuje bezpieczeństwo korzystania z nich. Dlatego jest tak istotną kwestią. Jakie oświetlenie wybrać na schody?

Po co oświetlać schody?

Oświetlenie na schodach to przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. Bez jakiegokolwiek światła na schodach, poruszanie się nimi po zmroku byłoby ryzykowne. Chodzi więc o to, by wszystkie stopnie były widoczne. Oświetlenie schodów to najczęściej lampa sufitowa uzupełniona dodatkowym oświetleniem.

Jednocześnie takie oświetlenie schodów ma zapewniać ozdobny ich charakter. W zależności od tego, jaką lampę wybierzesz, możesz nadawać styl wnętrzom i dopełniać ich dekoracyjność. Dzięki temu to schody stają się ozdobą wnętrza.

Jak oświetlać schody?

Najczęściej schody można podzielić na:

  • schody zewnętrzne
  • schody wewnętrzne.

Niezależnie jednak, jaki rodzaj schodów jest rozważany, rodzaje ich dodatkowego oświetlenia mogą być podobne.

Oczywiście w przypadku wnętrz, nie może zabraknąć oświetlenia głównego – sufitowego. Należy pamiętać, by włączniki tego światła znajdowały się zarówno na dole, jak i na górze schodów. Chodzi o to, by móc włączyć i wyłączyć światło zarówno na dolnej kondygnacji, jak i na górnej. Lampy główne to plafony, kinkiety lub lampy wiszące.

Istnieją jednak rodzaje oświetlenia dodatkowego:

  • oświetlenie punktowe
  • oświetlenie liniowe.

Oświetlenia punktowe najczęściej umieszczane są w ścianach przy schodach. Ich zadaniem jest doświetlenie każdego stopnia osobno. Podobną funkcję ma oświetlenie liniowe. Ten rodzaj to z kolei taśmy świetlne, zwykle LEDowe. Najczęściej umieszcza się je wzdłuż każdego stopnia lub np. pod poręczą.

Automatycznie włączane światło na schodach

Wartą przemyślenia opcją w przypadku podświetlenia schodów, jest system automatycznego ich włączania. Zwykle stosuje się to do oświetlenia punktowego, które włącza się, kiedy czujka zamontowana w odpowiednim miejscu wykryje ruch. Co więcej, istnieje możliwość emitowania delikatnego światła, które w przypadku nocnego przejścia do toalety, jest wystarczające.

Jaką lampę na schody wybrać?

Na rynku funkcjonuje wiele różnych stylów lamp na schody. Wybór tej jedynej powinien być podyktowany stylem całego domu. Źle dobrana lampa może bowiem zepsuć cały efekt aranżacyjny wnętrza domu.