Jakie kwiaty na parapet zewnętrzny – 10 łatwych w uprawie roślin na okienny parapet zewnętrzny

Kwiaty na parapet zewnętrzny

Kto powiedział, że do uprawy kwiatów i roślin potrzebny jest ogród lub ogromny taras? Minimalna przestrzeń do pracy w ogrodzie to parapet, który można wypełnić doniczkami i pożytecznymi, łatwymi w uprawie roślinami (np. ziołami).

Ale jakie kwiaty i rośliny najlepiej ustawić na parapecie? Które kwiaty dobrze rosną w doniczkach i na małej przestrzeni? W tym artykule przedstawiamy wiele wskazówek dotyczących nie tylko wyboru odpowiednich roślin i kwiatów na parapet, ale także kilka pomysłów na oryginalne udekorowanie okna roślinami.

Dzięki intensywnym kolorom roślin okno zyska odrobinę poezji, która natychmiast wprawi Cię w dobry nastrój. Nawet jeśli nie masz zbyt wiele miejsca, pojedyncza donica lub kilka doniczek zrobią różnicę.

Rośliny przeciw komarom

Zacznijmy od połączenia pożytecznego z przyjemnym. Czy wiesz, że niektóre rośliny odstraszają dokuczliwe owady, takie jak komary? Aby mieć okno odporne na komary, wystarczy mała doniczka z lawendą i bazylią, które oprócz tego, że są bardzo pachnące, są również bardzo ładne. Bazylia przydaje się również w kuchni. Inne rośliny odstraszające komary, które można uprawiać w doniczkach, to pelargonie, rozmaryn, mięta i nagietek.

Wszystkie te rośliny odstraszają komary ze względu na swój zapach, który jest przyjemny dla nas, ludzi, ale odstrasza komary. Nie wszyscy wiedzą, że parapet jest najlepszym miejscem do wykorzystania właściwości przeciw komarom tych roślin, ponieważ im więcej ich jest umieszczonych na małej przestrzeni, tym skuteczniejsze są ich działanie, tworząc swego rodzaju „ścianę” odstraszającą owady.

Lawenda na parapecie
Źródło: Pixabay

Zachwycające pelargonie

Pelargonia angielska to jedna z najpopularniejszych roślin balkonowych rosnących w pełnym słońcu. A także jedne z najbardziej lubianych ze względu na swoje kolory, które można dostrzec z dużej odległości. Pelargonie obficie kwitną, zwłaszcza latem i wiosną. Do wzrostu potrzebują światła słonecznego, dlatego często zdobią parapety i balustrady. Aby pelargonie zachowały piękny i bujny wygląd, należy pamiętać o ich odpowiednim przycinaniu. Jak już wspomniano, pelargonie muszą mieszkać w pełnym słońcu. W przeciwnym razie roślina nie umrze, ale nie zakwitnie. Dlatego bez względu na to, jak dobrze będziesz o nie dbać, nie uda Ci się uczynić ich pięknymi.

Jesienią i zimą należy przenieść pelargonie do pomieszczeń. Ponieważ system korzeniowy tych roślin nie jest szczególnie rozbudowany, zaleca się ich całoroczną uprawę w stosunkowo małych doniczkach. Ułatwia to ich pielęgnację. W przypadku uprawy pelargonii w doniczkach bardzo prawdopodobne jest, że konieczne będzie także ich nawożenie. Można użyć suszonych fusów z kawy i ostrożnie rozsypać je na glebie. Wiosną pelargonie bardzo lubią specjalny nawóz, który pomoże im wypuścić wspaniałe kwiaty.

Co tydzień pielęgnuj pelargonię: w razie potrzeby usuwaj suche liście nożyczkami i pamiętaj o cięciu w odległości 1 cm od łodygi, aby nie porysować gałęzi. Cięcie naraża rośliny na ataki szkodników. Pamiętaj, aby zawsze dezynfekować nożyczki przed ich użyciem. Dotyczy to jednak wszystkich przycinania!

Pelargonie na parapecie
Źródło: Pixabay

Rośliny na parapet południowy

Fuksja to roślina o pięknym wyglądzie, z pofałdowanymi kwiatostanami, które nadają elegancji każdej skrzynce. Jest także łatwa w pielęgnacji, jeśli nie jest wystawiona na pełne słońce. Są rozkrzewione, tworzą puszyste kaskady zielonych liści i kolorowych kwiatów, pod ciężarem których uginają się długie pędy. Wśród wielu odmian można wyróżnić tę o kwiatach białych i purpurowych oraz odmianę o kwiatach całkowicie czerwonych. Aby zapewnić dobry rozwój fuksji, gleba musi być stale wilgotna.

Nasturcje są łatwe w uprawie i bardzo kolorowe. Mają zwisający pokrój, dzięki czemu doskonale nadają się do wiszących doniczek. Można je również wykorzystać jako pnącza, jeśli długie pędy zostaną przywiązane do odpowiednich podpór. Kwitną one w szerokiej gamie ciepłych kolorów, w tym pomarańczowym, żółtym i amarantowym, a jeśli są uprawiane ekologicznie, są również jadalne. Obficie kwitną tylko wtedy, gdy rośliny są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli są zacienione, liście rozwijają się bardziej, są duże, zaokrąglone i obfite.

Pierwiosnek, lobelia i kampanula to także małe rośliny kwitnące, które w marcu zapewniają kolor na balkonie. Pierwiosnek kwitnie bardzo wcześnie i lubi stanowiska słoneczne, zwłaszcza we wczesnych godzinach porannych. Lobelia to zwisająca roślina o niebieskich kwiatach i bardzo dekoracyjnych zielonych lub brązowych liściach.

Można ją sadzić w wiszących koszach na balkonach i parapetach. Kwitnie od wiosny do lata. Jeśli jest przechowywana w miejscu osłoniętym, kwitnie także zimą. Dzwonek karpacki zaczyna kwitnąć wiosną i kwitnie przez całe lato. Nadaje się do uprawy w doniczkach w jasnym miejscu. Choć lubi słońce, dobrze rośnie także w półcieniu.

Słoneczny balkon

Kapusta ozdobna to roślina odporna na zimno, która może długo przetrwać, jeśli temperatury pozostaną niskie. Dzięki czemu doskonale nadaje się do uprawy w doniczkach w lutym. W przypadku długotrwałego powrotu ciepłej pogody może dojść do przedwczesnego kwitnienia. Łodyga zaczyna się wydłużać, roślina staje się wyższa i tworzy pióropusz drobnych, żółtawobiałych, poprzecznych kwiatów na długich łodygach osadzonych na dobrze rozwiniętej osi.

Nie ma sposobu na zatrzymanie tego procesu, gdy już się rozpoczął. Jedynie powrót chłodnej pogody może go spowolnić. Kapusty ozdobne są niedrogie, jeśli koszt jest rozumiany w kategoriach całkowitej produkcji, ponieważ jedna kapusta o długości 20 cm zmieści się w skrzynce okiennej.

Wybór koloru jest czysto subiektywny i może być pojedynczy lub naprzemienny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sztucznie barwione produkty o intensywnych kolorach fluorescencyjnych były widoczne z daleka. Kolor można dopasować do koloru ścian zewnętrznych domu i wybranej donicy.

Kapusta ozdobna na parapet
Źródło: Pixabay

Cyklameny należą do niekwestionowanych gwiazd zimy. Nie są odporne na największe mrozy, ale mają dobrą odporność na zimno i mogą znaleźć schronienie w nocy, jeśli zasuniemy okiennice lub schowamy się, gdy spodziewany jest spadek temperatury poniżej zera. Cyklameny o strzelistych kwiatach ponad poduszką liści można w pełni docenić, jeśli znajdą się na kolorowym tle, które podkreśli kolor kwiatów, zwłaszcza jeśli preferujemy odmiany o jasnych barwach, takie jak białe, różowe lub variegata, oraz odmiany drobnokwiatowe, które są mniej efektowne, ale bardziej eleganckie i odporne na zimno. Wśród różnych odmian cyklamenów warto rozważyć także odmiany o różnych kształtach kwiatów i pokroju, np. odmiany z serii Merengue o różnie zakrzywionych płatkach.

Gdy cyklameny zaczynają blednąć, pojawiają się bergenie z dużymi, bogatymi, soczystymi liśćmi w jaskrawozielonym kolorze, który wyróżnia się w zimnych porach roku, często wzbogacony o czerwonawe odcienie na brzegach. Młode bergenie mają jeszcze raczej określony kształt i nie są rozwinięte we wszystkich możliwych kierunkach, jak to ma miejsce w przypadku starszych główek. Podczas zimy nieco bardziej się rozrosną, ale pozostaną w wyznaczonych im miejscach. Zakwitną w późniejszym okresie sezonu, jeśli w momencie zakupu nie mają jeszcze rozwiniętych pędów kwiatowych.