Najczęściej spotykane trujące rośliny doniczkowe, które możesz hodować w domu

Trujące rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe to nieodzowny element prawie każdego domu. Są piękną dekoracją, ale także oczyszczają powietrze i dostarczają nam tlen. Dlatego tak chętnie pielęgnujemy rośliny w naszych domach. Jednak nie każda roślina jest dla nas bezpieczna.

Szczególną uwagę na dobór roślin należy zwrócić, jeśli mamy w domu małe dziecko, a także psa lub kota, które lubią podgryzać stojące rośliny. Niektóre rośliny, mimo tego, że są bardzo ładne, mogą być trujące, a zjedzenie ich przez psa lub kota może skutkować ciężkim zatruciem, czy nawet śmiercią.

Oto lista roślin trujących, które często spotkamy w naszych domach, czy biurach. Niektóre z nich są mniej trujące od innych, jednak we wszystkich przypadkach należy zachować czujność.

Prawda jest taka, że ​​prawie wszystkie rośliny występujące w przyrodzie wykazują pewien stopień toksyczności dla ludzi, a w każdym razie niebezpieczeństwa wynikające z systemów obronnych roślin, takich jak kolce, zapach, skład. Roślina broni się przed uszkodzeniem, dlatego każda z nich posiada pewne systemy obronne. Poznaj gatunki roślin trujących, które można spotkać w naszych domach. 

Gwiazda bożonarodzeniowa

Roślina, która w okresie świątecznym występuje w większości domów. Jest to roślina toksyczna prawie we wszystkich swoich częściach. Należy obchodzić się z nią ostrożnie, ponieważ niektóre gałęzie lub liście mogą pękać. W wyniku czego uwalniany jest biały sok, który powoduje podrażnienia w kontakcie ze skórą. Jeśli sok dostanie się do oczu, powoduje silne pieczenie.

Należy uważać na dzieci, które mogą go połknąć, a w konsekwencji mogą wystąpić obrzęki jamy ustnej. Wskazane jest wówczas niezwłoczne skontaktowanie się z lekarzem.

Liście są również trujące, podobnie jak łodygi i nasiona. Spożycie liści i nasion może powodować nudności, wymioty, biegunkę, aż do majaczenia i utraty przytomności. Roślina jest również trująca dla kota i psa — może wywołać biegunkę i ostre wymioty.

Gwiazda bożonarodzeniowa
Źródło: Pixabay

Oleander

Jest to typowa roślina żywopłotowa bardzo powszechna w ogrodzie. Jest jednak toksyczna we wszystkich swoich częściach ze względu na alkaloid — oleandrynaryna. Działa szkodliwie na serce, powodując arytmie w różnym stopniu, aż do śmierci z powodu zatrzymania akcji serca. Oleander można również kupić w kwiaciarni w doniczce, dlatego może zdobić nasz dom i ogród. Oleander może również kwitnąć, a jego kwiaty mogą być także toksyczne.

Dieffenbachia

Bardzo pospolita roślina w domu, ale drażniąca. Złamane liście uwalniają silnie drażniącą substancję. W kontakcie powoduje podrażnienie skóry z intensywnym pieczeniem. Spożycie złamanych liści powoduje owrzodzenie i pieczenie jamy ustnej, obrzęk języka i ewentualne trudności w oddychaniu. Szczególną uwagę należy zachować, jeśli w domu są małe dzieci.

Filodendron

Filodendron to roślina, która ma wiele korzystnych właściwości i jest w stanie oczyścić powietrze, ale jednocześnie jest niebezpieczną rośliną, ponieważ ogonki liściowe mają dość toksyczną białą mleczną substancję, która stwarza problemy zarówno w kontakcie, jak i po spożyciu. Powoduje podrażnienie oczu i skóry. Po połknięciu powoduje obrzęk języka, co może skutkować nawet uduszeniem. Te rośliny doniczkowe są również trujące dla kota.

Figowiec benjamin

To również bardzo popularny kwiat doniczkowy. Może znajdować się w domu, a także w naszych ogrodach. Jednak może wywołać reakcję alergiczną ze względu na sok obecny w liściach. Wygląda on jak mlecznobiały płyn, lekko drażniący, ale w niektórych przypadkach może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego osoby, które są skłonne do alergii, a także dzieci mogą być w niebezpieczeństwie po kontakcie z tą rośliną. Roślina jest również trująca dla psa i dla kota, dlatego musimy uważać, aby nie podgryzały liści.

Figowiec benjamin
Źródło: Pixabay

Azalia

Azalia to roślina o pięknych kwiatach, która dzięki bardzo dekoracyjnej kolorystyce znajdzie miejsce we wszystkich pomieszczeniach domu. Mało kto wie, że jednak liście są wyjątkowo toksyczne i po spożyciu mogą powodować stany zapalne jamy ustnej, wymioty, biegunkę, zaburzenia widzenia, drgawki, a w najpoważniejszych przypadkach śpiączkę. Dla zwierząt mogą być także trujące kwiaty, dlatego musimy uważać najbardziej na koty, które lubią je podgryzać.

Anturium

Anturium wykazuje toksyczność w liściach. Ma również trujące kwiaty cięte, ponieważ uwalniają one toksyczną substancję. Mogą być trujące zarówno po spożyciu, jak i w kontakcie ze skórą.  Po spożyciu powoduje wymioty, biegunkę, a w najcięższych przypadkach nawet niewydolność oddechową. Nie są również bezpieczne dla zwierząt domowych.

Spathiphyllum

Elegancka roślina uprawna, która również znajduje miejsce w sypialni, ale która jest toksyczna po spożyciu. Może powodować pieczenie błon śluzowych, bóle brzucha i czerwonkę, ale tylko w przypadku spożycia dużych ilości. Może być również niebezpieczna dla kota, czy psa.

Bluszcz Potos 

Bluszcz Pothos, zwany także Devil’s Ivy, jest polecany ze względu na piękne pstrokate liście, łatwość utrzymania i zdolności oczyszczania powietrza. Jest prosta w hodowli, dlatego często jest wybieraną rośliną doniczkową. Pothos jest uważany za łagodnie szkodliwy w niewielkich ilościach, ale może powodować nieprzyjemne, a czasem poważne skutki uboczne u zwierząt i ludzi.

U ludzi może wystąpić pieczenie skóry, obrzęk warg i języka, wymioty i biegunka. Jest niebezpieczny również dla zwierząt domowych, szczególnie dla kota. Może wywołać ślinienie się, krztuszenie się, obrzęk ust i języka, trudności w oddychaniu i rozstrój żołądka. Może prowadzić do niewydolności nerek, a nawet śmierci.

Bluszcz trujący
Źródło: Pixabay

Sansevieria (Język teściowej)

Inna wspaniała roślina doniczkowa ma skórzaste, przypominające miecz liście, które nadały roślinie ostrą nazwę. Jest bardzo popularną i często spotykaną rośliną w domach i biurach. Ze względu na przekonanie, że może ochronić dom przed złymi wpływami, język teściowej nazywany jest również rośliną szczęścia, ale może nie być tak szczęśliwy dla zwierząt domowych.

Poziom toksyczności dla ludzi jest niski, co powoduje krótkotrwałe objawy, takie jak ból w jamie ustnej, czy lekkie nudności. W rzadkich przypadkach może wywołać reakcję dermatologiczną, ale jest toksyczna głównie tylko po spożyciu. Jest bardziej toksyczna dla kotów i psów. Powoduje ślinienie, biegunkę, wymioty i złe samopoczucie.

Każdy z nas kocha rośliny. Kolor zielony ma również znaczenie w psychologii kolorów. Rośliny nas uspokajają, a pielęgnacja daje nam wiele satysfakcji. Jednak musimy zwracać uwagę na wybór roślin – zarówno doniczkowych, jak i do ogrodu, ponieważ niektóre z nich są toksyczne dla ludzi i zwierząt. Roślina może mieć trujące kwiaty, liście, soki, a nawet korzenie. Niektóre z nich mogą być zawsze toksyczne, a niektóre np. po przełamaniu czy rozerwaniu.

Niemniej jednak musimy zwrócić na to szczególną uwagę, jeśli w domu są małe dzieci, które chętnie bawią się roślinami. Jeśli nie wiesz, czy dana roślina jest trująca, czy bezpieczna, zapytaj sprzedawcy w kwiaciarni lub poszukaj informacji w atlasie roślin. Również należy pamiętać, że niektóre środki ochrony roślin mogą być niebezpieczne dla zwierząt.