Ogródek w szkle – jak zrobić, instrukcja krok po kroku, przykłady kompozycji, jak pielęgnować

Ogródek w szkle

Kto powiedział, że w małej przestrzeni nie może być miejsca na rośliny? Dzięki terrarium możesz przenieść mały ogród do swojego domu. Jest to prawdziwy miniaturowy ekosystem w małym lub średnim szklanym pojemniku. Rośliny znajdujące się w środku nie powinny być zbyt duże i powinny być odporne na bardzo wilgotne środowisko.

Jak to działa? Podczas fotosyntezy dziennej tlen emitowany przez liście jest wykorzystywany przez rośliny do oddychania, podczas gdy w przypadku dwutlenku węgla dzieje się odwrotnie. Starzejące się i opadające liście pomagają nawozić glebę. Łatwe, prawda?

Pierwsze wskazówki

Takie mini szklane ogrody to najnowszy trend w aranżacji wnętrz. W sieci można łatwo znaleźć poradniki, jak je stworzyć. Powód jest prosty: terrarium, po zakupie lub stworzeniu, jest łatwe w utrzymaniu. Co sprawia, że jest odpowiednie nawet dla osób, które nie mają smykałki do zieleni. Ale to nie jedyny powód. Osoby mieszkające w wynajmowanych mieszkaniach lub małych lokalach również mogą mieć terrarium, pod warunkiem że znajduje się ono w bardzo jasnym pomieszczeniu.

Dzięki swoim właściwościom doskonale nadaje się także na prezent: pomyśl, że może być doskonałą alternatywą dla rośliny lub bukietu. Rośliny w terrarium nie muszą być stale podlewane, ale jeśli mają przetrwać, należy o nie dbać. Jeśli podłoże w terrarium wyschnie, rośliny należy podlewać, najlepiej przy użyciu spryskiwacza i wody niezawierającej wapnia. Jeśli natomiast zauważysz nadmiar skroplin, możesz je zetrzeć szmatką. Upewnij się, że terrarium jest umieszczone w miejscu z odpowiednią ilością naturalnego światła, aby rośliny znajdujące się w środku mogły rozpocząć cykl oddychania i skraplania pary wodnej. Należy jednak unikać wystawiania ich na działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas, aby zapobiec ich przegrzaniu.

Zalecamy jego rotację, ale nie częściej niż raz w miesiącu, aby nie narażać roślin na stres. Jeśli chcesz stworzyć własne terrarium, pamiętaj, aby wybrać szklany pojemnik. W Internecie oraz w sklepach z roślinami i kwiatami można znaleźć wiele alternatywnych rozwiązań, ale zalecamy stosowanie akwariów lub butelek z bardzo grubą szyjką.

Rośliny w słoiku
Źródło: Pixabay

Ogród zamknięty w szkle

Rośliny ogrodowe w butelce wymagają porowatej gleby. Ogranicza to gnicie i umożliwia dostęp powietrza do korzeni. Można poprawić drenaż gleby, dodając na dno butelki centymetr żwiru groszkowego, a na wierzchu niewielką warstwę węgla ogrodniczego. Węgiel drzewny redukuje kwaśne zapachy powstałe w wyniku rozkładu. Na mieszankę żwiru należy nałożyć warstwę 10 cm bogatej warstwy wierzchniej gleby.

Rozprowadź równomiernie ziemię na żwirze za pomocą łyżki z długą rączką. Stosowanie bogatej gleby zmniejsza lub eliminuje potrzebę nawożenia. Najpierw należy posadzić rośliny nisko rosnące, a następnie najwyższe. Jeśli trudno jest umieścić pozostałe rośliny w odpowiednim miejscu, zawiń je w papierowy lejek i przełóż przez otwór butelki na odpowiednie miejsce. Usztywnij glebę wokół roślin.

Spryskaj rośliny i glebę letnią wodą, aż będą wilgotne. Podlewaj ponownie dopiero wtedy, gdy gleba stanie się sucha lub rośliny zaczną więdnąć. Butelkę należy umieścić z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Pozostaw otwarty korek butelki na kilka tygodni, aby ograniczyć skraplanie się pary wodnej, a następnie zamknij ją korkiem lub odpowiednią zatyczką. Jedyną czynnością konserwacyjną jest usuwanie martwych liści, zanim zgniją.

Ogród w słoiku

Ogród botaniczny to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby uprawiać rośliny w pomieszczeniach zamkniętych bez większego wysiłku. Dzięki naturalnemu cyklowi, Twój mały ogród będzie w stanie całkowicie zregenerować się samodzielnie i żyć samodzielnie przez kilka lat.

Do stworzenia tej miniaturowej szklarni potrzebna będzie ziemia doniczkowa, która posłuży jako podłoże do drenażu. Rośliny, woda, ziemia oraz wybrany szklany pojemnik. Ogród w butelce to niezależny ekosystem, który pozostaje stabilny w naturalnym cyklu, dlatego nie wymaga specjalnej opieki.

W rzeczywistości woda wlana do butelki, gdy wyparuje, gęstnieje przy szklanej ściance, gdzie jest ponownie wchłaniana przez roślinę. Dzięki fotosyntezie dwutlenek węgla emitowany w nocy jest odfiltrowywany, a w jego miejsce uwalniany jest świeży tlen. Ze względu na swoją prostotę ten mały ogród jest odpowiedni także dla osób, które pasjonują się roślinami, ale nie mają w tym względzie szczególnego doświadczenia.

Aby stworzyć ogród w butelce, trzeba najpierw mieć szklany pojemnik, w którym będzie się znajdować nasze dzieło. Ważne jest, aby pojemnik można było szczelnie zamknąć. Jeśli chodzi o kształt, możesz użyć klasycznej butelki lub pojemników o różnych kształtach, np. słoików po konserwach lub cukierkach.

Wewnątrz pojemnika należy utworzyć warstwę drenażu, aby zapobiec zastojom i pleśnieniu gleby. W tym przypadku można wybierać spośród keramzytu, żwiru, wiórów bazaltowych lub podobnych produktów. Aby zapobiec powstawaniu pleśni, można dodać jedną lub dwie łyżki stołowe pokruszonego węgla drzewnego, tworząc warstwę o grubości do 1 cm. Ten krok pozwoli również wyeliminować zapachy powstałe w wyniku zastoju wody.

Ogród w szkle
Źródło: Pixabay

Jednak oprócz odpowiednich roślin potrzebna jest także gleba dostosowana do ich potrzeb. Upewnij się, że nie używasz gleby zbyt bogatej w składniki odżywcze – w przeciwnym razie rośliny mogą zbytnio się rozrosnąć, a przestrzeń w butelce stanie się zbyt ciasna. Wreszcie, jeśli chcesz uatrakcyjnić wygląd wnętrza, możesz umieścić w nim kamienie, muszle, gałęzie lub korzenie o różnych kształtach i rozmiarach.

Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ ze względu na gorący i wilgotny klimat drewno szybko zaczyna pleśnieć. Do miniaturowego ogrodu należy wybrać rośliny, które mogą rosnąć w ciepłym i wilgotnym klimacie. Rośliny egzotyczne to idealny wybór, ponieważ klimat panujący w butelce jest zbliżony do warunków życia w miejscu ich pochodzenia. Wskazówka: Jeśli chcesz dodać odrobinę koloru, możesz zastosować bromeliedy i małe storczyki.

Zalecamy również dodanie mchu, który dzięki działaniu antybakteryjnemu zapobiega tworzeniu się pleśni i utrzymuje wodę w czystości. Przestrzeń wewnątrz butelki jest zwykle mniejsza niż się spodziewano, dlatego należy uważać, aby wybrane gałązki i rośliny podzielić według wielkości.

Należy jednak pamiętać, aby nie było ono bezpośrednio wystawione na działanie promieni słonecznych, ponieważ w przeciwnym razie szkło może się nadmiernie nagrzewać i zaszkodzić roślinom. Po stworzeniu ogrodu należy go podlać, a następnie uszczelnić. Przy podlewaniu nie należy jednak przesadzać, lepiej ograniczyć dawki. Jeśli chodzi o wodę, zawsze lepiej jest używać letniej wody bez wapna. Na koniec przyjrzyj się dokładnie swojemu dziełu: w idealnym przypadku w nocy na szklanych ściankach będzie się tworzyć kondensacja pary wodnej, która spowoduje ich zaparowanie.

W ciągu dnia szyba powinna się ponownie wyczyścić. Jeśli jednak szyba pojemnika pozostaje stale zaparowana lub woda spływa po jej ściankach, oznacza to, że jest w niej zbyt dużo wilgoci. Dlatego należy otworzyć szybę na kilka godzin w ciągu dnia i pozwolić wodzie znajdującej się w środku wyparować. Jeśli słoik ma małą szyjkę, trzeba będzie powtarzać tę czynność przez kilka dni.Należy pamiętać, że mały ogród wystarczy podlewać rzadko, mniej więcej raz w miesiącu lub rzadziej, i że nie trzeba go nawozić. Od czasu do czasu należy otworzyć butelkę, aby sprawdzić stan zdrowia sadzonek i usunąć wszystkie chore lub zgniłe części, zapobiegając w ten sposób powstawaniu pleśni.