Pokój na poddaszu – jak zrobić funkcjonalne pomieszczenie na poddaszu, aranżacje, pomysły, inspiracje

Poddasze

Poddasze jest przestrzenią dotychczas pomijaną. Nasi rodzice i dziadkowie często gromadzili na poddaszu niepotrzebne przedmioty. Nie wykorzystywali tego miejsca. Współcześnie poddasze coraz częściej adaptowane jest na cele mieszkalne. Można na nim urządzić pokój, sypialnię, salon, a nawet łazienkę. Jak zaaranżować pokój na poddaszu? Jak wykorzystać specyfikę tego pomieszczenia? 

Pokój na poddaszu — aranżacja

Aranżacja poddasza wymaga uwzględnienia specyfiki tego pomieszczenia. Poddasze zazwyczaj wygląda w określony sposób. Przede wszystkim należy jednak doprowadzić do niego elektryczność. Potrzebne będzie też docieplenie poddasza. Umieszczenie na poddaszu materiału termoizolacyjnego nie tylko chroni przed chłodem. Poddasze ma tendencje do szybkiego nagrzewania się latem. Materiał termoizolacyjny zmniejsza ryzyko nadmiernego nagrzania. Należy też uwzględnić wszystkie skosy. Można je wykorzystać na szafy, schowki na rzeczy, półki. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie przy niskich ścianach kwietników. Okna powinny być duże i doświetlać pomieszczenie. Na rynku dostępny jest szeroki wybór okien dachowych. Na lato zaleca się używanie odpowiednich rolet, które skutecznie chronią przed słońcem i ciepłem. Zimą należy oczyszczać okna ze śniegu.

Pokój na poddaszu
Źródło: Pexels

Sypialnia z łazienką

Na poddaszu można zaaranżować bardzo funkcjonalny pokój albo sypialnię. Ważne, aby umieścić na suficie duże okna. To odpowiednio doświetli pomieszczenie. Pod oknem dachowym można umieścić łóżko. Dzięki temu można oglądać gwiazdy przed snem. Pod oknem można też umieścić wannę. Wtedy jednak poddasze musi mieć dostęp do sieci wodno-kanalizacyjnej. Należy też odpowiednio umocnić strop. Na poddaszu najlepiej ustawić wannę wolnostojącą. Jeśli na poddaszu znajduje się sypialnia pary, to wanna może być połączona z łazienką. To stworzy przestrzeń odpoczynku, relaksu i bliskości. Warto wybrać większą wannę, aby brać wspólne kąpiele. Poddasze stanie się romantyczną przestrzenią dla dwojga.

Dodatkowym atutem jest możliwość obserwowania nieba. Delikatne oświetlenie, minimalistyczny wystrój i odpowiednie materiały nadadzą przestrzeni charakteru. Aranżacja poddasza w stylu nowoczesnym i surowym wymaga zastosowania nieco innych rozwiązań. Surowe wnętrza stają się coraz bardziej popularne. Na ścianach należy umieścić beton, na podłodze drewno albo płytki. Mebli powinno być niewiele. Zaleca się surowe, proste formy i jasne kolory. Odpowiedni będzie szary, biel i czerń. Można ożywić wnętrze roślinami.

Do takiego stylu pasują konstrukcję metalowe i szklane. Na szklanej szafce można umieścić nowoczesne rzeźby. Surowość wnętrza ułatwia medytację i spokojny odpoczynek. Nie jest odpowiednim wyborem dla osób, które lubią ciepłe i przytulne przestrzenie.

Łazienka na poddaszu
Źródło: Pixabay

Pokój dziecięcy na poddaszu — aranżacja, inspiracje

Jak zaaranżować pokój dziecięcy na poddaszu? Jak wykorzystać przestrzeń i dostosować ją do potrzeb młodzieży? Jak urządzić pokój dla dziewczynki i pokój dla chłopca na poddaszu? Poddasze to dobre miejsce na pokój młodzieżowy i dziecięcy. Do pokoju dziecięcego warto wstawić dodatkowe elementy do zabawy. Pokój może być tylko pokojem zabaw albo pokojem sypialnym i bawialnią. Wszystko zależy od dostępnego w domu miejsca.

Pokój młodzieżowy na poddaszu da nastolatkom odpowiednią prywatność. Będą mogły stworzyć swój świat, z dala od domowego zgiełku. Pokój dziecięcy musi być odpowiednio zabezpieczony. Jeśli dzieci mają dostęp do okien, to należy je zabezpieczyć. W innym wypadku dziecko będzie mogło otworzyć okno i wyjść na dach. Pokój dla dziewczynki może sąsiadować z małą łazienką. Dzięki temu dziecko będzie mogło dojrzewać w sposób nieskrępowany. Prywatność na etapie dorastania jest bardzo ważna. Pokój dziecięcy może być wypełniony samodzielnie zbudowanymi zabawkami. Można wykorzystać skosy do budowy statku kosmicznego albo bazy, w której dziecko będzie mogło się ukryć. Czasem wystarczy zawiesić na suficie koc. Przestrzeń tuż przy ścianie, pod skosem, stworzy rodzaj bezpiecznego namiotu. Dzięki temu pokój dziecięcy na poddaszu stanie się obozowiskiem i bawialnią. Dziecko będzie miało swój własny, prywatny kąt.

Jak urządzić funkcjonalny pokój na poddaszu krok po kroku?

Krok pierwszy to przede wszystkim adaptacja poddasza. Warto to zrobić na etapie projektu domu. W wybudowanym domu można zaadaptować poddasze na cele mieszkalne. Czasem jednak jest to zbyt czasochłonne i kosztowne. Wtedy warto stworzyć na poddaszu bawialnię. Można umieścić lampy, które nie wymagają podłączenia do prądu. Poddasze stanie się strefą wolną od komputerów i elektryczności.

Cała rodzina będzie mogła tam grać w gry planszowe, spędzać wspólnie czas na rozmowach. Krok drugi to wybór odpowiednich materiałów. Do pokoju dziennego, pokoju dziecięcego i młodzieżowego odpowiednie będzie drewno. Warto wybierać ciepłe i naturalne materiały. Nie zaleca się zimnych płytek, czy surowych kamieni.

Salon, pokój poddaszu — aranżacja

Na poddaszu można zaaranżować wspólny salon albo jadalnię. Dodatkowym atutem będzie wejście na dach. Musi on jednak być płaski. Jeśli dach jest skośny, to nie można na nim wybudować tarasu. Jeśli dach jest płaski, to może stać się przedłużeniem salonu. Aranżacja poddasza wymaga dużej elastyczności w myśleniu o przestrzeni. Należy uwzględnić jej charakter. Jeśli ściany są niskie, to warto je wykorzystać na kwietniki i półki. Można przy nich umieścić biblioteczkę. Stół powinien stać na środku. W miejscu, w którym sufit jest najwyższy. Najważniejsza jest wygoda użytkowania. Pod niskim sufitem nie powinno się stawiać kanapy. Można jednak przy nim umieścić łóżko. Pod warunkiem, że podczas wstawania mieszkańcy nie będą uderzali głową o sufit.

Salon na poddaszu
Źródło: Pixabay

Pokój na poddaszu — aranżacja. Estetyka i funkcjonalność

Niezależnie od tego, czy jest to pokój młodzieżowy na poddaszu, czy dziecięcy, należy zadbać o estetykę. Najpierw warto wybrać styl. To pomoże w doborze materiałów i mebli. Pokój dla chłopca na poddaszu może być urządzony w stylu nowoczesnym. Pokój dla dziewczynki także. Nie warto kierować się ogólnymi zasadami. Należy zapytać dziecko, co lubi i czego potrzebuje. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokój dla dziewczynki był niebieski. Pokój dla chłopca na poddaszu może być zarówno różowy, czerwony, jak i granatowy. Wszystko zależy od tego, co dziecko lubi.

Pokój młodzieżowy na poddaszu powinien być dostosowany do potrzeb nastolatków. Musi znaleźć się w nim wygodne miejsce do pracy, do odpoczynku i relaksu. Strefę odpoczynku i nauki należy od siebie oddzielić. Można to zrobić za pomocą ścianki działowej. Można też wykorzystać biblioteczkę albo ażurową konstrukcję na kwiaty.

W pokoju w stylu industrialnym może się znaleźć ceglana ściana i elementy nawiązujące do estetyki fabryki. W pokoju w stylu rustykalnym powinny znaleźć się drewniane materiały, dużo świeżych kwiatów, naturalne wzory. Pokój minimalistyczny to przede wszystkim duża, jasna przestrzeń i niewiele mebli. Nie jest to wymarzony pokój dla dziewczynki, czy pokój młodzieżowy na poddaszu.