Co na ścianę do kuchni – podpowiadamy modne i funkcjonalne rozwiązania na wykończenie ścian w kuchni

Kuchnia

Kuchnia jest istotnym pomieszczeniem w domu. Przede wszystkim dlatego, że spędzamy w niej dużo czasu. Każdego dnia przygotowujemy posiłki i je spożywamy. W wielu domach kuchnia jest centrum spotkań towarzyskich. Kuchnie mają swoisty urok, który mocno konkuruje z salonem. Ważne, aby ją dobrze urządzić. Musi być funkcjonalna i ładna. Co wybrać na ścianę? 

Płytki na ścianę

Jednym z najpowszechniejszych rozwiązań są płytki. Ich zaletą jest duża odporność na urazy mechaniczne, zniszczenia, zabrudzenia, zachlapania i wilgoć. Płytki bardzo łatwo wyczyścić. To w kuchni ważne. Jest ona miejscem przygotowywania posiłków. To naturalne, że ściany zostaną czymś zachlapane, zabrudzone. Niejednokrotnie jest to trudny do usunięcia tłuszcz. Płytki są odporne nawet na tłuste plamy. 

Obecnie na rynku dostępny jest cały wachlarz wzorów, kształtów i kolorów. Dzięki temu można wybrać płytki pasujące do każdej kuchni, każdego stylu wnętrzarskiego i każdego gustu. Płytki można umieścić pomiędzy szafkami kuchennymi. Dobrym miejscem jest też fragment ściany nad blatem, zlewem, kuchenką. Wszystkie miejsca, które są narażone na zabrudzenia i zachlapania. Czy płytki do kuchni są jedynym rozwiązaniem? Co wybrać do kuchni zamiast płytek? 

Płytki w kuchni
Źródło: Pixabay

Co do kuchni zamiast płytek?

Płytki nie są jedynym rozwiązaniem. Ich popularność wynika z dużej funkcjonalności. Dostępne są też inne materiały, które sprawdzą się w kuchni. Ważne jest też miejsce. Na zwykłej ścianie możemy położyć dowolny materiał. Najbardziej strategiczne są miejsca pomiędzy szafkami kuchennymi, przy zlewie, czy nad blatem do gotowania. To one wymagają specjalnej ochrony. Co zatem można zastosować do kuchni, zamiast płytek? Czy można wykorzystać drewno?

Czy drewno można stosować w kuchni?

Drewno jest szlachetnym i pięknym materiałem. Chętnie wykorzystujemy je w swoich domach. Drewniane elementy są ładne, eleganckie, mają przyjemny zapach. Drewno jest też korzystne dla naszego zdrowia. Im bardziej naturalne materiały, tym lepiej. Czy można je stosować w kuchni? Czy ścianę między szafkami można wyłożyć drewnem? Można. Warto jednak pamiętać o tym, aby wybrać odpowiednie drewno i je zabezpieczyć. Należy pokryć je kolejną warstwą lakieru. Można również wybrać drewno laminowane. Drewno zabezpieczone lakierem będzie odporne na wilgoć, zabrudzenia i zniszczenia. 

Drewno na ścianie
Źródło: Pixabay

Lastryko w kuchni

Zamiast drewna w kuchni można umieścić także lastryko. Niesłusznie kojarzy się ono z nudnym PRL-em. Współcześnie wykonuje się je z materiałów, które są atrakcyjne, nie tylko pod względem wizualnym. Są to przede wszystkim żywice syntetyczne, sztuczne barwniki i naturalne kruszywo. Dzięki temu ma ono atrakcyjny wygląd. Jest też wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Jest łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu. Można je bez obaw umieścić pomiędzy szafkami kuchennymi albo nad zlewem. Jego finalna obróbka polega na polerowaniu. Dzięki temu powierzchnia jest gładka i łatwo się ją czyści.

Ściana pomalowana farbą. Wady i zalety

Jednym z najtańszych rozwiązań jest pomalowanie ściany farbą. To nie tylko tanie rozwiązanie. Jest ono też łatwe i szybkie w realizacji. Pomalowanie ściany trwa krótko, nie trzeba specjalnych przygotowań, a cały proces jest łatwy. Możemy to zrobić samodzielnie. Ważne, aby wybrać odpowiednie farby. Powinny być zmywalne, odporne na wilgoć, wodę i zachlapania. Lepiej zainwestować w farbę lepszej jakości. Najtańsza farba bardzo szybko ulegnie zniszczeniu. Zachlapane ściany będą nieestetyczne i będzie je trzeba znów malować.

Farbę można umieścić wszędzie. Należy dobrać jej kolor do szafek kuchennych i pozostałych elementów. Meble kuchenne mogą być w tym samym kolorze co ściana albo w innym. Kolor może kontrastować z kolorem mebli kuchennych. Wszystko zależy od naszych upodobań i stylu, w którym urządzona jest kuchnia. Szukając idealnych aranżacji, warto przejrzeć dostępne w internecie aranżacje.

Cegła na ścianę

Do kuchni zamiast płytek można wykorzystać cegłę. Pasuje ona do nowoczesnych wnętrz, industrialnych, loftowych, a także tradycyjnych. Do wnętrz tradycyjnych świetnie sprawdzi się cegła postarzana. Ceglana ściana musi być odpowiednio zabezpieczona. Lepiej jednak nie umieszczać jej pomiędzy szafkami kuchennymi. Alternatywą dla zwykłej cegły są płytki imitujące ceglany mur. To rozwiązanie bardziej praktyczne. W niektórych przypadkach jednak mniej estetyczne.

Panele szklane

Pomiędzy szafki kuchenne i nad blat można umieścić panele szklane. To bardzo estetyczne i praktyczne rozwiązanie. Szkło jest higieniczne i łatwe w czyszczeniu. Szkło ma gładką i jednolitą powierzchnię. Nie wchłana zabrudzeń, jest odporna na plamy. Można wybrać panele dekoracyjne. Dostępne są różne wzory, kolory i kształty. Ciekawym wyborem są panele przezroczyste. Można nimi zabezpieczyć ścianę ceglaną, z kamienia albo beronu. Dostępne są też panele z nadrukiem. To może być nowoczesna grafika albo zdjęcie.

Kamień na ścianę

Można wybrać też bardziej naturalne dekoracje ścian. Do kuchni zamiast płytek można wykorzystać kamień. Można go użyć na każdą ścianę, nawet na ścianę pomiędzy szafki kuchenne. Kamień jest materiałem luksusowym. Oznacza to, że prezentuje się bardzo elegancko i stylowo i dużo kosztuje. Do kuchni należy wybrać odpowiedni kamień. Marmur może się nie sprawdzić  pomiędzy szafkami kuchennymi. Lepszym wyborem będzie granit.

To dekoracja ścian, która jest odporna na uszkodzenia i trwała. Granit jest odporny na działanie wysokich temperatur. wilgoci i zabrudzenia. Ma gładką powierzchnię. Dzięki temu łatwo go czyścić. Wymaga on jednak impregnacji. Jeśli umieścimy granit pomiędzy szafkami kuchennymi, to meble kuchenne będą się prezentowały wyjątkowo dobrze. To dekoracja ścian, która pasuje do wnętrz w stylu rustykalnym. Można go wykorzystać we wnętrzach nowoczesnych. Wiele zależy od tego, z czego będą wykonane meble kuchenne. Do kamienia pasuje zarówno drewno, jak i bardziej surowe materiały. Można go też łączyć ze szkłem.

Kamień na ścianie
Źródło: Pixabay

Ściana z betonu

Do wnętrz w stylu nowoczesnym, minimalistycznym albo brutalistycznym warto wybrać beton. To nowoczesne rozwiązanie, cieszące się coraz większą popularnością. Można wykorzystać beton architektoniczny. To płyty dekoracyjne, które dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach. Można wybrać różne odcienie i strukturę. Płyty pasują do wnętrz dużych, przestronnych, dobrze doświetlonych.

Płyty umieszczone nad zlewem, pomiędzy szafkami kuchennymi i nad blatem muszą być zaimpregnowane. Tylko wtedy będą odporne na działanie wilgoci, pary wodnej oraz zabrudzenia. Można też wykorzystać gotową masę dekoracyjną z betonu. Jest to tańsze rozwiązanie. Masa imituje kolor i strukturę betonu. Jest też bardziej wytrzymała. Bez obaw można ją szorować. Jest też odporna na grzyby i bakterie. Niestety wygląda mniej estetycznie od płyt betonowych. Warto przejrzeć inspiracje, żeby sprawdzić, czy takie rozwiązanie jest dla nas. Beton to bardzo elegancki materiał. Jest on jednak nieco surowy.